מדריך שחזור אייפון לאחר פריצה


הרבה ישראלים שקנו מכשירי אייפון בארץ או בחו"ל, חוששים לבצע פריצת ג'יילברייק בגלל שמצד אחד הם חוששים בפגיעה באחריות ו/או פעילות המכשיר, ומצד שני רק משום שהם לא יודעים איך ועד כמה מסובך יהיה לשחזר את המכשיר שלהם להגדרות יצרן, בלי לפגוע באחריות של אפל או של ספקית הסלולר שלהם (שזה בערך אותו הדבר).

ג'יילברק – Jailbreak: המושג מסמל בעצם את פריצת המגבלה של מערכת ההפעלה iOS (של מכשירי אייפוד, אייפון ואייפד) הקיימת כדי למנוע מהמשתמש להתקין אפליקציות ושינוי הגדרות המכשיר שקניתם בכספכם. בשנה שעברה, בארצות הברית עבר חוק שקבע כי ביצוע ג'יילברייק למכשיר ששייך לכם (כי הרי קניתם אותו והוא רכוש שלכם!) הינו חוקי לחלוטין. הדבר כמובן לא עבר שום חקיקה כאן בארץ – אבל מכיוון שישראל נחשבת לאחת המדינות שהכי הרבה מפרים חוקי קניין רוחני וזכויות יוצרים בעולם, זה לא "כזה" מעניין אותנו אם זה חוקי או לא.

אז ג'יילברייק היא בעצם פריצת הנעילה של מערכת ההפעלה המאפשרת שינוי הרשאות כתיבה בתקיות שננעלו במערכת ההפעלה לכם. המצב בא לפתור מצב שחברת אפל מחייבת את בעלי המכשירים לקנות אפליקציות רק ממנה… כאילו שהייתם קונים מחשב נייד (לפטופ) עם Windows ולא הייתם מורשים להתקין שום תוכנה, אלא רק תוכנות בחנות האפליקציות של מייקרוסופט…

האמת היא ששחזור האייפון מפריצה היא לא משימה מסובכת ולמען האמת, זוהי משימה הרבה יותר פשוטה מאשר לבצע פריצה לאייפון! בשישה שלבים פשוטים תוכלים להחזיר את האייפון שלכם למצב שהוא היה כשקניתם אותו ואף אחד לא יוכל לדעת שפרצתם אותו והבשורה הכי טובה היא שאפילו לא תאבדו נתונים חשובים ששמרתם באייפון שלכם!

שימו לב 1: ביצוע פעולה זו עלולה לגרום לעדכון מערכת ההפעלה של האייפון שלכם, ואת גרסת הקושחה של מודם המכשיר, אם ברשותכם מכשיר אייפון שנפרץ לשימוש כמכשיר SIM FREE, פעולה זו עלולה להסתיים עם מכשיר אייפון שלא ניתן לפריצה.

שימו לב 2: המדריך הוא למידע בלבד. אין אנו אחראים לנזקים או איבוד מידע שעלולים להתרחש כתוצאה מהשימוש במדריך זה. עשו על אחריוכם בלבד.

המרכיבים הדרושים…

  • אייפון מכל סוג שעבר פריצת Jailbreak
  • סוללה טעונה באייפון הפרוץ.
  • כרטיס סים הייעודי של האייפון. אותו קיבלתם באריזה המקורית
  • תוכנת סנכרון iTunes
  • כבל סנכרון/טעינה USB

איך עושים את זה

1

חברו את האייפון שלכם למחשב באמצעות כבל סנכרון/טעינה USB ופתחו את תוכנת iTunes. בחרו את האייפון שלכם מהעמודה השמאלית של הממשק ולאחר מכן לחצו על כפתור Restore.

2

תוכנת iTunes תשאל אתכם אם ברצונכם לבצע גיבוי של האייפון שלכם – תכונה זו תגבה את המידע שלא קשור לפריצת המכשיר, כגון: אנשי קשר, תמונות, היסטוריה של חיפושים וSMS וכד'. אם אתם מעוניין לשמור את המידע הזה, בחרו באופציית Back Up, והמתינו כמה דקות עד לסיום פעולת הגיבוי. (הערה: ניתן לאחר מכן להשתמש בגיבוי הזה לשחזור על מכשיר אייפון אחר, מומלץ להשתמש בסיסמא לקובץ הגיבוי, על מנת להגן על המידע שלכם).

3

כעת תקבלו אזהרה קצרה על כך שאתם הולכים לבצע שחזור הגדרות האייפון שלכם, לאישור לחצו Back Up.

4

בשלב זה, iTunes ייבצע הורדה ופתיחה של קובץ בן כ200 עד 300 מגהבייט המכיל את מערכת ההפעלה העדכנית של המכשיר. עם סיום ההורדה התוכנה תחל באופן אוטומטי את פרמוט והתקנת מערכת ההפעלה הנקייה על המכשיר. ברגע שהיא תסיים לבצע את ההתקנה, המכשיר יאתחל עצמו.

5

אם מכשירכם מכיל בתוכו את כרטיס הסים המקורי איתו קניתם את המכשיר בחנות (למשל, כרטיס סים של סלקום אם קניתם בסלקום, או כרטיס סים של AT&T אם קניתם שחנות כזו בארה"ב) האייפון יבצע אקטיבציה בצורה עצמאית בעזרת התקשרות עם שרתי Apple דרך תוכנת הסנכרון. קחו בחשבון כי ללא פריצת המכשיר, אין דרך לבצע אקטיבציה (יציאה ממצב שיחות חירום בלבד) אם אין ברשותכם כרטיס הסים של הספק המקורי של המכשיר.

6

לאחר ביצוע האקטיבציה, תוכנת iTunes תשאל אתכם אם אתם מעוניינים להגדיר את האייפון שלכם כ-"אייפון חדש" (New iPhone) או לשחזר מידע קיים (של גיבוי קודם), בחרו באופציה השנייה של שחזור מגיבוי קודם ופעלן בהתאם להנחיות על המסך. שחזור המכשיר מגיבוי של אייפון פרוץ (Jailbroken iPhone) לא תביא את המכשיר למצב פרוץ בחזרה, אבל כן עשוי להחזיר את המידע ששמרתם מהמכשיר בסעיף 2. בסופו של תהליך השחזור של גיבוי זה, אתם אמורים לקבל את כל המידע ששמרתם לפני זה, כמובן שללא האפליקציות שהותקנו באמצעות הCydia או כל תוכנת צד שלישי אחרת המאפשרת להתקין תוכנות על אייפון פרוץ. הכי חשוב הוא שכעת אף אחד לא יוכל לדעת שהמכשיר הזה עבר פריצה קודמת.

7

עם סיום תהליך השחזור, לא אמורות להשאר שום עקבות מהפריצה של המכשיר שלכם, למעט תמונות של "אפליקציות פרוצות" שעשויות להסתתר בתוך תקיית התמונות במכשיר שלכם – מחיקת תמונות אלה פשוט תשמיד כל ראיה שהמכשיר היה במצב פרוץ אי פעם בעבר.